360 SANAL TUR
E-Belediye
ANASAYFA » Bitki Örtüsü
Dağlardaki yükselti ve bakı farklılıklarından dolayı bitki örtüsü de çok  çeşitlilik göstermektedir. Özellikle Maşta yöresi gür bir bitki örtüsü ile kaplıdır.Burada tüm  iğne yapraklı ormanların yoğun olduğu, orman altı bitki örtüsünün  de zengin olduğunu belirtmek gerekir. Maşta ormanları içerisinde Toros Sediri geniş bir alanda yetişmektedir.

Yine bölgede sarı çam,karaçam, ardıç ,meşe gibi topluluklar yaygındır. Kerkeli dağı’nın kuzey yamaçlarında sedir, meşe  ardıç ve çam ormanları mevcuttur İlçenin kuzey ve doğu bölgelerinde ise orman örtüsünün zenginliği ve çeşitliliği zayıflamaktadır.

Çal,Yediarlı,Söğütlü ve Koçaş bölgesinde yer yer  sedir, ardıç çam ve meşe ormanlarına rastlanılır Bu bölgede bazı endemik alanlar da mevcuttur.Doğu bölgesi ise bitki örtüsü açısından biraz fakirdir.Kadıra yamaçlarında pıynar,ılgın gibi çalısı bitkiler yanında çam ormanları da mevcuttur.

Dirmil yaylası  antropojen bozkırların ve yer yer alpin çayırların görüldüğü bir özelliktedir.Burada Akçataş boğazı dışında bitki örtüsü ardıç ve otsu bitkilerden oluşmaktadır.Akçataş  Boğazı dar alanında çam ormanları farklılık gösterir.

Dirmil dağları yüzlerce çeşit otsu bitkiyi barındıran bir özelliktedir. Belki botanik biliminin keşfini bekleyen onlarca tür vardır.Bölgenin üniversite botanik bölümlerine uzaklığı bu bitkilerin bilim literatürüne girmesini geciktirmektedir.

Şu ana kadar Astragalus Dirmilensis (Dirmil Geveni) Cephalaria dirmilensis Gonocytisus dirmilensis ve Dirmil sümbülü tescillenmiştir.Toprak yapısının farklılığı,jeomorfolojik zenginlik,iklim,yükselti,bakı farklılığından dolayı bitki örtüsünde de geniş bir zenginlik mevcuttur.
Altınyayla Belediyesi Resmi Web Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır
Üzeyir EKİNCİ
2014 © Haşem Web Tasarım